Szkło na ścianie w kuchni — 5 pomysłów na jego zastosowanie
Oceń artykuł:
Projektując kuchnię, chcemy, aby była ona bezpieczna i funkcjonalna. Najczęściej szkło nie jest pierwszym, co przychodzi do głowy, słysząc te dwa określenia. Technologia produkcji i obróbki szkła rozwinęła się jednak do tego stopnia, że bez problemu jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury. Dodatkowo szklana powierzchnia jest odporniejsza na zarysowania i uszkodzenia od tradycyjnie wykorzystywanych materiałów. Może więc warto się zastanowić nad szklanymi rozwiązaniami w kuchni? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przedstawiamy 5 propozycji zastosowań szkła na ścianę w kuchni.
Tańszy zamiennik płytek kuchennych: dekory
Płytki mają swoje zastosowanie w kuchni o każdym stylu. Wzorów jest coraz więcej, sprawia to, że mamy większy wybór, jeśli chodzi o aranżację. Ich możliwości nie dorównują jednak im szklanym odpowiednikom, czyli dekorom.
Co sprawia, że sprawdzą się one lepiej w naszej kuchni? Powodów jest kilka. Szklane płytki mogą mieć wielkość, jaką tylko chcemy. Możemy dzięki temu dopasować je do naszego wnętrza bez konieczności ich przycinania. Dodatkowo występują w różnych kolorach, a także mają możliwość nadrukowania na nich wzoru, a nawet zdjęcia. Dzięki temu przestrzeń w kuchni, którą chcemy zaaranżować, może być o wiele bardziej spersonalizowana niż w przypadku zwykłych płytek ceramicznych. Zwykle wykorzystywane są one jako ozdobne elementy w postaci jednego dekoru otoczonego płytkami w określonym kolorze, można jednak użyć ich na całą ścianę. Warto też zaznaczyć, że ich cena jest dużo niższa niż wersji ceramicznej.
Lacobel na przestrzeń nad blatem w kuchni
Zwykle na ścianę między szafkami wiszącymi a blatem kładziemy płytki. Służy to nie tylko dekoracji, ale też pełni bardzo ważną funkcję: chroni ścianę przed wodą i tłuszczem. Mało kto jednak wie, że do tego zadania nadaje się także szkło. Specjalnie przystosowane do wysokich temperatur szkło hartowane może być idealną alternatywą dla tych, którzy lubią harmonię we wnętrzach. Dzięki niemu bowiem nie musimy dzielić tej przestrzeni fugami, wystarczy umieścić w niej jedną taflę szkła transparentnego lub lacobelu.
Pierwsze rozwiązanie jest idealnie, jeśli podoba nam się na przykład wzór tapety lub kolor farby, który obecnie jest na ścianie. Taki panel szklany nie przesłoni go, ale będzie chronić przed niechcianym brudem.
Jeśli jednak marzymy o kuchni nowoczesnej, w której dominuje jeden kolor, warto postawić na inny rodzaj szkła. Lacobel to szklana tafla polakierowana z jednej strony. Możliwości wyboru koloru jest więc mnóstwo i na pewno każdy znajdzie coś do swojego domu.
Szkło jako tablica do pisania
Kuchnia najczęściej jest dla nas miejscem, w którym zapisujemy nasze notatki, przepisy i przypomnienia. Często ograniczamy się do przyczepiania karteczek magnesami na lodówce. Tę samą funkcję spełniałaby na przykład tablica korkowa lub farba tablicowa. Ta pierwsza nie jest jednak estetyczna i rzadko kiedy pasuje do naszych wnętrz, druga zmusza nas do wprowadzenia mocnego koloru we wnętrzu, czego zwykle chcemy uniknąć. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie.
Wykorzystując tablicę szklaną lub lacobel naklejony na ścianie, możemy stworzyć bardzo funkcjonalną i estetyczną przestrzeń do pisania naszych notatek. Spodoba się ona też na pewno małym dzieciom, które dzięki niej będą miały możliwość rysowania na „ścianie”. Powierzchnia szklana jest gładka, nadaje się więc idealnie do pisania ścieralnymi pisakami. Stawiając na tablicę magnetyczną, możemy dodatkowo przyczepiać do niej magnesy z notatkami lub pocztówkami. Nie musimy się martwić o design, takie panele szklane występują zarówno w wersji transparentnej, jak i kolorowej, na pewno będą więc pasowały do każdego wnętrza.
Szklane półki w twojej kuchni
Zwykle półki w kuchni wyglądają bardzo efektownie, jednak jeśli wiszą zbyt wysoko, są niepraktyczne. Nie jesteśmy wtedy w stanie zobaczyć, co się na nich znajduje i najczęściej leżące na nich przedmioty są nieużywane i tylko zbierają kurz. Nie musimy z nich jednak rezygnować.
Wystarczy zamontować na ścianie półki szklane. Są idealną alternatywą drewnianych lub laminowanych. Ich wytrzymałość zależy od uchwytów, nie musimy się więc martwić o to, czy szkło udźwignie wszystko, co chcemy na nim umieścić. Dodatkowo do tego typu rozwiązań wykorzystuje się szkło hartowane, które jest w stanie wytrzymać nie tylko duży ciężar, ale też wysokie temperatury. Możemy je więc zamontować nawet wokół okapu, czego nie powinno się robić z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Kolejnym plusem dla miłośników stylu nowoczesnego jest też ich design, idealnie pasują one bowiem do wielu wnętrz. Wybierając takie półki, rozwiązujemy też problem niefunkcjonalności, przez transparentne szkło widzimy doskonale, co się na nich znajduje.
Oceń artykuł: