Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

Czy szkło można polerować? Kilka ciekawostek o szkle i jego naprawie

utworzone przez | Cze 26, 2019 | blog | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 4, ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Szkło jest niezwykle wdzięcznym materiałem. Może pełnić wiele funkcji i jednocześnie być ozdobą naszego domu. Wykończenie i zabarwienie szkła całkowicie odmienia jego charakter, dlatego coraz częściej decydujemy się na tego typu zabudowy.

Wadą szklanych powierzchni jest większa podatność na zarysowania, które równocześnie są bardziej widoczne niż na innych popularnych materiałach. Na szczęście rozwój technologii pozwala z łatwością pozbyć się uprzykrzających życie rys.

Zapraszamy do przeczytania artykułu, dzięki któremu poznacie wiele ciekawostek o polerowaniu szkła i nie tylko.

Dlaczego na szkle powstają rysy?

Rysy są zazwyczaj wyznacznikiem stopnia zużycia szkła. Na każdym gładkim materiale w kontakcie z innym obiektem powstają zarysowania. Ich głębokość uzależniona jest od siły nacisku i tego, jak ostry jest przedmiot. Z czasem pojawienie się większej ilości rys może być powodem naszej irytacji, ponieważ odciągają one uwagę od funkcjonalności szkła.

Warto wiedzieć, że zarysowania mogą tworzyć się również przypadkiem. Na przykład z powodu nieumiejętnego mycia lub przez kontakt z drobinkami piasku czy gradem.

Jak działa polerowanie szkła?

Polerowanie szkła jest umiejętnym usunięciem wierzchniej warstwy, na której znajdują się zarysowania. Jest to również czynność o wiele trudniejsza i bardziej wymagająca niż polerowanie innych materiałów. Głównym problemem jest tutaj twardość szkła. Tylko fachowcy z długoletnim doświadczeniem są w stanie dokładnie ocenić, jak będzie przebiegał proces. Do polerowania są potrzebne specjalistyczne narzędzia i odpowiednie środki czystości.

Jak długo trwa polerowanie szkła?

Długość procesu zależy od głębokości rysy i jej objętości. Im głębsza rysa, tym więcej zabiegów należy wykonać. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia materiału lub jego późniejszego pęknięcia. Często popełnianym błędem podczas polerowania jest pozostawienie efektu soczewki. Szkło ma wtedy widoczne w miejscu szlifu zagłębienie.

Chcesz naprawić pękniętą szybę?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

Z ilu etapów składa się naprawa szkła?

Małe zarysowania nie wymagają od nas czasochłonnej pracy. Wystarczy krótkie polerowanie i szyba, czy inna szklana powierzchnia, wyglądają jak nowe. Inaczej sprawy się mają w przypadku głębokich zarysowań. Wtedy należy się odpowiednio przygotować, aby uniknąć rażących błędów. Naprawa głębokich zarysowań przebiega następująco:

  • szlifowanie szkła – na tym etapie ściągana jest wierzchnia warstwa i oceniana jest głębokość uszkodzenia;
  • polerowanie – po ściągnięciu uszkodzenia, szkło należy wygładzić;
  • rozprowadzenie szlifu – samo szlifowanie i polerowanie nie wystarczy. Aby uniknąć efektu soczewki, należy równomiernie rozprowadzić szlif;
  • chłodzenie – polerowane miejsce należy schłodzić, aby zapobiec pęknięciu szkła. Niektóre polerki posiadają stałe chłodzenie podczas pracy, co przekłada się na większe bezpieczeństwo.

naprawa peknietej szyby

Wypełnianie ubytków w szkle — czy to możliwe?

Jeśli obawiamy się, że polerowanie za bardzo odchudzi naszą szybę, to możemy zdecydować się na użycie specjalnej pasty polerskiej. Uzupełnia ona ubytki i jednocześnie łączy się z cząstkami szyby dzięki wysokiej temperaturze tarcia.

Efekt nie jest jednak tak spektakularny, jak w przypadku profesjonalnego polerowania. Nie mniej, warto spróbować. Miejmy na uwadze, że im szybciej zauważymy ubytek, tym większa szansa na jego usunięcie. Podobną technikę stosuje się przy naprawie uszkodzonych ekranów smartfonów.

Prawie każdą szybę można naprawić!

Prawie wszystkie powierzchnie szklane można naprawiać. Problematyczne mogą być jedynie takie, które mają na sobie specjalne powłoki antyrefleksyjne. Na szczęście producenci zazwyczaj montują je w środku, pomiędzy warstwami szkła.

Nie jest wskazane naprawianie głębokich rys na lustrach. Starcie powłoki doprowadza do zniekształceń powstającego obrazu.

Bez problemu odnowimy szklane akwarium, szyby w samochodzie, szkiełko w zegarku, szklane blaty, a nawet modne szkło Lacobel, które coraz częściej spotykamy w kuchniach.

Od czego zależy cena naprawy szkła?

Cena usługi zależy od doświadczenia specjalistów, rodzaju szkła i głębokości uszkodzeń. Bywa, że w niektórych przypadkach tańsza będzie wymiana szyby niż jej polerowanie. Profesjonalny szklarz zawsze poinformuje o takim przypadku, zanim przystąpi do pracy. Dlatego nie musimy się martwić, że otrzymamy rachunek opiewający na zawrotną kwotę.

Jak stare są szklane szyby, jakie znamy dzisiaj?

Szyby nie zawsze wyglądały tak dobrze. Kiedyś wady konstrukcyjne nie pozwalały na stworzenie idealnie płaskiej tafli, która pozwala obserwować świat bez zniekształceń. Na szczęście w 1952 roku nastąpił przełom i niejaki Pilkington wynalazł proces tworzenia metodą float. Technika zdominowała rynek na kolejne dziesięciolecia. Jeszcze w 2009 roku nazwisko jej twórcy mogliśmy spotkać, na co czwartej szybie.

Planujesz polerowanie powierzchni szklanej?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 4, ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkło typu Optiwhite do kabiny prysznicowej
Jaki rodzaj szkła do kabiny prysznicowej wybrać? Przegląd typów

Zamknij