5 pomysłów na optyczne powiększenie wnętrza z wykorzystaniem szkła
Oceń artykuł:
Jak optycznie powiększyć wąski pokój? Co zrobić, aby pobyt w Twojej łazience nie groził atakami klaustrofobii? Przeczytaj, jak możesz efektownie odmienić swój dom z wykorzystaniem tylko jednego materiału – szkła!
Jak powiększyć przestrzeń za pomocą lustra?
Najbardziej oczywistym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest umieszczenie w nim lustra. To stojące nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem na małym metrażu – dodatkowo zagraci przestrzeń. Lepiej zdecydować się na jeden z następujących typów lustrzanych powierzchni:
- lustra wiszące,
- lustra naklejane,
- ściany z luster.
Ściany i duże powierzchnie lustrzane
Duże lustro w salonie? A może lepiej… cała ściana z luster! Szklana tafla stanowi subtelny element aranżacji, trudno tu zatem o przesadę. Takie rozwiązanie dobrze zaprezentuje się również w przedpokoju – pomieszczeniu zazwyczaj wąskim i słabo oświetlonym. Warto też pomyśleć o zakupie szafy z lustrzanymi drzwiami – będzie ona wyglądała na lżejszą niż ta z tradycyjnym frontem.
Lustra wiszące
Lustra wiszące sprawdzą się w tych pomieszczeniach, gdzie szklana tafla pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną. Przed lustrem w łazience i sypialni przygotowujemy się do wyjścia, czeszemy, wykonujemy makijaż. Oprócz umiejscowienia w wygodnym miejscu, warto zwrócić uwagę na to, aby lustro:
- nie znajdowało się naprzeciw łóżka (będziemy mieli wrażenie bycia obserwowanym podczas odpoczynku);
- w miarę możliwości powiesić naprzeciw okna (to dodatkowo pogłębi pomieszczenie i wypełni je światłem);
- eksponowało ciekawe elementy wystroju, a nie bałagan znajdujący się np. w szafkach.
Lustra naklejane
Lustra naklejane można montować na praktycznie każdej powierzchni – meblach, ścianach, płytkach. Nadają się do umieszczenia na szafie, sprawdzą się zatem, kiedy marzą nam się szklane drzwi, nie chcemy jednak kupować nowego mebla. Sprytnym rozwiązaniem jest zastosowanie folii lustrzanej zamiast lustra – samoprzylepnej, a więc wyjątkowo łatwej w montażu.
Szklane drzwi i ściany
W niektórych pomieszczeniach zależy nam jedynie na umownym podziale przestrzeni. Intymność nie jest naszym priorytetem, kiedy chcemy wydzielić jadalnię czy zaznaczyć początek aneksu kuchennego. W takim przypadku sprawdzą się szklane drzwi i ściany. Te pierwsze mogą mieć postać przesuwnej, nawet kilkumetrowej tafli, te drugie – transparentnych ścianek działowych.
Jeśli zdecydujemy się optycznie powiększyć wnętrze w ten sposób, zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj szkła. Powinno być ono przede wszystkim odpowiednio zabezpieczone, na przykład w procesie laminacji. Wpływającym na ostateczny wygląd aranżacji detalem jest sposób montażu – w przypadku szklanych drzwi warto zdecydować się na system piwotowy, czyli taki, w którym listwy, zawiasy i mechanizm zostają w całości ukryte w suficie i podłodze.
Do wydzielenia gabinetu, kącika wypoczynkowego czy jadalni możemy wykorzystać wiele typów szkła. Najczęściej stosowany jest materiał o lekko zielonkawym zabarwieniu, jeśli jednak takowe nam nie odpowiada, zdecydujmy się na białe szkło optiwhite. Nie wyobrażasz sobie ściany przezroczystej w 100%? Wybierz szkło piaskowane – będziesz miał dodatkowo możliwość zdecydowania o jego kolorze czy wzorze.
Szklane panele – do kuchni i łazienki
Zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć wąską łazienkę lub kuchnię i jednocześnie podnieść funkcjonalność tych pomieszczeń? Praktycznym rozwiązaniem jest montaż paneli szklanych. To dobra alternatywa dla płytek – eliminuje problem gromadzenia się brudu w zagłębieniach i fugach.
Panele szklane montuje się często w przestrzeni między blatem kuchennym i szafkami. W przypadku łazienki sprawdzą się one zarówno na ścianach, jak i podłodze (w tym drugim przypadku konieczne jest zadbanie o właściwości antypoślizgowe szkła).
Podłoga ze szkła
Jak optycznie powiększyć przestrzeń w domu? Pomoże nam w tym zamontowanie szklanej podłogi. Taka nawierzchnia nada wrażenia przestronności zarówno pomieszczeniu znajdującego się nad nią, jak i pod nią. Nie tylko ,,otworzy” przestrzeń, ale również ją doświetli.
Jak można dodatkowo powiększyć małą łazienkę? Podpowiadamy!
Efektownym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia w obrębie podłogi ze szkła. To dobry sposób, aby optycznie powiększyć łazienkę, w której nie zamontujemy z oczywistych względów w pełni przezroczystego podłoża. Połączenie transparentnego materiału i przemyślanych efektów świetlnych pozwoli na sprytną manipulację przestrzenią.
Szklane elementy we wnętrzu
Szklane schody
Transparentna konstrukcja szklanych schodów pomoże w optycznym powiększeniu klatki schodowej. Montować można nie tylko szklane stopnie, ale również balustrady czy boczne powierzchnie zabezpieczające. Nowocześnie i lekko wygląda również połączenie szkła i metalu.
Szklane blaty
Szklane blaty to kolejny element aranżacji warty rozważenia w małym wnętrzu. Sprawią, że nawet spory stół nie przytłoczy niewielkiej jadalni czy kuchni. To rozwiązanie dające się stosować na różnego typu powierzchniach – szklany blat możemy zamontować na szafkach w kuchni i łazience, domowym barku, biurku.
Szklane meble
Meble możemy wyposażyć w szklane elementy – np. fronty szafek czy półki. Profesjonalny szklarz wykona dla nas także meble w całości zrobione ze szkła i postara się spełnić w tym zakresie nasze autorskie pomysły.
Marzy Ci się szklany barek? Chciałbyś umieścić nowoczesne, dekoracyjne lustro na ścianie w przedpokoju? Zapoznaj się z ofertą naszego profesjonalnego zakładu szklarskiego. Zapewniamy także doradztwo i wycenę.
Oceń artykuł:
mi się baardzo podobają szklane ściany 😉
Ja u siebie mam szklane drzwi i lustra. Nasze małe mieszkanko już nie jest takie małe. 😉