Jak dbać o szkło? Poradnik dla dociekliwych
Oceń artykuł:
Szkło jest najbardziej intrygującym materiałem. Właściwie dobrane może być najpiękniejszą ozdobą naszego domu. Jednak wiele zależy od jego właściwej pielęgnacji już od samego początku. Nie zaniedbujmy szklanych przestrzeni, a odwdzięczą się nam olśniewającym wyglądem przez długie lata.
W poniższym poradniku zawarliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć o właściwej pielęgnacji szklanych powierzchni. Zapraszamy do lektury!
Jak wytrzymałe jest szkło?
Szyby na wymiar są jednym z bardziej odpornych materiałów. Dzięki hartowaniu wytrzymają nie tylko wysokie temperatury, ale także wiele urazów mechanicznych. Paradoksalnie minusem szklanej powierzchni jest jej wrażliwość na rysy. Czasami wystarczy na szklanym blacie pokroić warzywa i już pojawiają się nowe zarysowania. Warto zaprzyjaźnić się z kilkoma metodami pielęgnacji, aby zachować szkło bez skaz jak najdłużej.
Jak dbać o szklane blaty w kuchni?
Szkła w kuchni dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od przeznaczenia:
- szkło dekoracyjne – produkowane podobnie jak szkło hartowane. Jest odporne na działanie wysokich temperatur i uderzenia. Nadaje się idealnie na panele ścienne i kuchenne blaty, ponieważ nie tylko chroni ścianę, ale też efektownie wygląda;
- szkło hartowane – najbardziej wytrzymałe i odporne. Idealnie nadaje się do kuchni, łazienki, a także jako element stołowy. Hartowanie zwiększa nie tylko wytrzymałość, ale też powoduje, że szkło inaczej zachowuje się po pęknięciu. Zamiast na małe i ostre kawałki, rozsypuje się na tępe okruchy szklane. Zmniejsza się więc szansa na zranienie.
Wybierając odpowiedni środek do czyszczenia szkła, miejmy na uwadze, że jest podatne na zarysowania. Oznacza to, że odpadają wszystkie środki z mikrokapsułkami czyszczącymi i czyściki trące. Najlepsza będzie woda z octem i miękka ściereczka. Warto wiedzieć, że ocet ma działanie antybakteryjne, co plasuje go jako idealny preparat czyszczący do kuchni.
Jak dbać o powierzchnie szklane w łazience?
Powierzchnie szklane w łazience są z reguły tworzone tak samo, jak te do kuchni. Niestety w tym pomieszczeniu będziemy zmagać się z nieco innymi problemami. W kuchni głównym wrogiem jest tłuszcz, z czym świetnie radzi sobie ocet. Łazienka jest o wiele bardziej narażona na osadzanie się kamienia z wody. Dlatego oprócz octu, możemy poszukać delikatnych środków zapobiegających osadzaniu się kamienia.
Żeby lustra łazienkowe zawsze były lśniące, warto przetrzeć je płynem do szyb, a następnie wypolerować suchą i miękką ściereczką.
Szkło nie tylko w domu, czyli jak dbać o szklane fasady?
Szkło jest na tyle efektowne, że decydujemy się na nie również na zewnątrz domu. Wystarczy spojrzeć na biurowce i na to, ile z nich jest w całości pokrytych szkłem. O szklane fasady także należy odpowiednio dbać. Jeśli szkło jest wysokiej jakości, to brud nie przywiera do niego tak łatwo i wystarczy je umyć wodą pod dużym ciśnieniem.
Dużymi powierzchniami zajmują się specjalnie przeszkolone do tego firmy. W przypadku tych mniejszych, jak balkon, taras czy przydomowa szklarnia poradzimy sobie samą wodą z delikatnym środkiem czyszczącym lub myjką ciśnieniową.
Odpowiednio czyszczone części szklane i fasady zapewnią funkcjonalność i ozdobę na tym samym poziomie przez wiele lat.
Jakie szkło jest odporne na zabrudzenia?
Nie ma materiału całkowicie odpornego na zabrudzenia. Istnieją co prawda powierzchnie tak gładkie, że cząsteczki wody i brudu prawie do nich nie przylegają, jednak technologia wyrobu szkła nie jest jeszcze na tak wysokim poziomie zaawansowania. Najbardziej odporne na zabrudzenia szkło, jest pokrywane specjalną powłoką wygładzającą. Dzięki niej wystarczy powierzchnię przetrzeć jedynie szmatką z odrobiną wody, a ta w mgnieniu oka zrobi się czysta.
Uniwersalny środek do czyszczenia powierzchni szklanych
Czy istnieje jeden środek do czyszczenia szkła, który poradzi sobie z większością zabrudzeń? Wybór jest łatwy. Z pewnością będzie to wspomniany wcześniej ocet. Ten niepozorny i tani środek poradzi sobie nie tylko z tłuszczem, ale też z kamiennym osadem i zastygłymi fragmentami mydła.
Nie przejmujmy się jego nieprzyjemnym zapachem. Octowy aromat bardzo szybko się ulatnia, a antybakteryjne właściwości sprawiają, że przy okazji pozbędziemy się wszystkich innych przykrych zapachów ze szklanych powierzchni.
Nietypowe i ozdobne szkło, balustrady, szkło Lacobel — czy dbamy o nie tak samo?
Każdy rodzaj szkła wymaga od nas takiego samego traktowania. Nie ważne czy będzie to szkło ozdobne, szkło Lacobel czy balkonowa balustrada. Zajmując się pielęgnacją powierzchni szklanych w domu, możemy śmiało wyczyścić wszystko tymi samymi środkami. Pamiętajmy jedynie, że tylko regularnie czyszczone szkło będzie stanowiło olśniewającą ozdobę naszego domu.
Oceń artykuł: