Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

Szkło hartowane – czym się różni od zwykłego i gdzie je zainstalować? Poradnik

utworzone przez | Sie 30, 2019 | blog | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 1, ocena: 4,00 na 5)
Loading...

 

Każdy słyszał o szkle hartowanym. Wiadomo, że jest trwalsze i wybiera się je do zadań specjalnych. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób tworzy się taki rodzaj szkła? Wbrew pozorom nie jest to wiedza tajemna, dostępna tylko szklarzom. Artykuł pomoże Wam poznać różnicę pomiędzy typami szkła i wyjaśni, dlaczego proces hartowania jest tak ważny dla naszego bezpieczeństwa.

Czym jest hartowanie szkła – krótkie wyjaśnienie

Hartowanie szkła jest procesem obróbki cieplnej zwiększającym jego wytrzymałość. Co oznacza, że za pomocą wysokiej temperatury dochodzi do zmian w jego budowie. Efektem procesu jest wyższa wytrzymałość mechaniczna, zwłaszcza na zginanie. Dzięki temu szkło hartowane znalazło wiele zastosowań tam, gdzie wcześniej nie było wykorzystywane z powodu jego kruchości.

Jak przebiega hartowanie szkła?

Hartowanie szkła polega na podgrzaniu go do bardzo wysokiej temperatury, a następnie szybkiemu schłodzeniu. Gorące szkło chłodzi się zazwyczaj dmuchawą powietrzną, a w trakcie studzenia materiał podlega kolejnym przemianom, które wpływają na późniejszą wytrzymałość.

Aby ułatwić sobie wyobrażenie o tym, co dzieje się ze szkłem podczas hartowania, warto wyobrazić sobie jego strukturę jako wielką kanapkę o 4 warstwach. Dwie z nich będą zewnętrzne, kolejne dwie znajdują się w środku. Podczas chłodzenia zewnętrzne warstwy kurczą się i coraz mocniej ściskają środek, w ten sposób dochodzi między nimi do tak zwanych naprężeń.

Dalsze chłodzenie sprawia, że sytuacja zostaje odwrócona – wewnętrzne warstwy również stygną, jednak są blokowane przez zewnętrzne i nie mogą kurczyć się w taki sam sposób. Zachodzące przemiany sprawiają, że szkło ma o wiele mocniejszą strukturę, jednak jego dalsza obróbka jest już niemożliwa. To dlatego szkło hartowane wykonuje się na zamówienie, w rozmiarze odpowiednim do konkretnego projektu. Nie można go szlifować ani przycinać.

Szukasz szkła hartowanego do domu?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

Czym różni się szkło hartowane od zwykłego?

Oprócz różnic w budowie i trwałości, szkło hartowane różni się od zwykłego giętkością i sposobem rozpadania się. Zwykła szyba rozpada się na szklane drzazgi, które mogą z łatwością skaleczyć naszą skórę. Szyby hartowane po uderzeniu tworzą drobne kawałki o mniej ostrych krawędziach. Ponadto szkło hartowane ma zazwyczaj obrobione krawędzie, co pozwala bez przeszkód trzymać je w dłoniach.

Giętkość szkła hartowanego jest tak duża, że na jednej tafli mogą stanąć 3 osoby i ta nie złamie się, a tylko ugnie pod ich ciężarem.

Zobacz czym różni się szkło zwykłe od hartowanego

Metody hartowania szkła przez szklarzy

Produkcja szkła hartowanego nie jest ujednolicona. Każdy szklarz ma swoje sposoby na przeprowadzenie tego procesu. Jednak z powodzeniem możemy wyróżnić przynajmniej dwa podstawowe procesy hartowania:

  • proces pionowy – w którym szyba wprowadzana jest do pieca pionowo. Robi się to na specjalnych zaczepach samozaciskowych. Jednak ich minusem jest pozostawianie śladów i delikatne odkształcenia obrzeży. Hartuje się tak zazwyczaj małe kawałki szkła, które później będą umieszczone w ramach. W nich zniekształcenia przy krawędziach nie będą miały znaczenia. Ciekawostką jest, że piece do obróbki pionowej powoli wycofuje się z użytku;
  • proces poziomy – szyba wprowadzana jest do pieca na specjalnych rolkach ceramicznych. Rolki nie pozostawiają śladów na szybie, a sam proces jest bardzo wydajny i łatwy do przeprowadzenia.

Więcej o technikach hartowania można dowiedzieć się od fachowców. Zawsze służą pomocą i z pewnością chętnie wyjaśnią, jak tworzą wzmacniane szyby na wymiar.

Szkło termicznie wzmocnione, czym się różni od szkła hartowanego?

Wbrew pozorom, szkło termicznie wzmocnione nie jest tym samym, co hartowane. Proces wykonania jest podobny, jednak w pierwszym przypadku etap schładzania zostaje wydłużony. Wytrzymałość takiego szkła jest o wiele mniejsza niż hartowanego, ale ma jedną zaletę, która sprawia, że szklarze często montują takie szyby na wysokościach – po pęknięciu szyba zostaje w swojej ramie.

Odprężanie szkła – część procesu hartowania i wzmacniania

Odprężanie szkła może być jedną z faz jego produkcji. Przeprowadza się je po ogrzewaniu i polega na chłodzeniu szkła w taki sposób, aby powstające naprężenia nie doprowadziły do uszkodzenia tafli szklanej. Niestety brak wprawy w procesie odprężania szkła mogą doprowadzić do wielu wad takich jak pęknięcia, stłuczenia, zlepienia i różnego rodzaju zniekształcenia.

Postaw na szkło hartowane i zmień otoczenie w bezpieczną przestrzeń

Szkło hartowane jest zdecydowanie bezpieczniejsze od zwykłego. Warto się na nie zdecydować, jeśli lubimy nowoczesny design. Mając meble szklane, nie musimy się martwić, że rozbicie ich doprowadzi do tragedii. Nawet jeśli przypadkiem coś spadnie nam na szybę, to rozpadnie się ona na drobne, tępe kawałki.

Jeśli zainteresowały Cię szczegóły tworzenia bezpiecznego szkła i chciałbyś dowiedzieć się więcej, nie wahaj się i skontaktuj się z fachowcem. Z pewnością wytłumaczy, jak wygląda produkcja w zakładzie.

 

Zastanawiasz się, co będzie lepsze? Szkło hartowane czy zwykłe?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kilka sposobów na ochronę przed promieniowaniem UV
Czy przez szybę możemy się opalić? Jak zabezpieczyć okno przed promieniowaniem UV – Poradnik

Zamknij