Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

6 metod, które pozwolą Ci skutecznie i bezpiecznie wyczyścić szkło

utworzone przez | Wrz 5, 2017 | blog, Szkła, Szyby | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 40, ocena: 3,43 na 5)
Loading...

Szukasz domowych sposobów na czyszczenie szkła? Zastanawiasz się, jak usunąć tłuste plamy z matowej szyby? A może chcesz umyć szkło tak, żeby błyszczało? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Prezentujemy 6 skutecznych, a także tanich oraz bezpiecznych metod, które pozwolą cieszyć się nieskazitelnym wyglądem powierzchni szklanych przy małym nakładzie pracy.

Woda z octem

Czyszczenie szkła octem to popularna, naturalna metoda na pozbycie się zanieczyszczeń z różnych typów powierzchni szklanych (zarówno szyb, luster, jak i naczyń). To sposób w pełni bezpieczny, tani i ekologiczny. Roztwór wody z octem usuwa tłuste plamy, a także zapewnia połysk czyszczonym powierzchniom. Ważne, by sporządzić ten domowy środek czystości, zachowując odpowiednie proporcje – ocet i woda powinny być mieszane w stosunku 1:9 lub 1:8.

Spirytus

Jak usunąć zacieki na lustrze lub umyć je tak, aby nie pozostawić smug? Preparatem sprawdzającym się w tego typu sytuacjach jest spirytus. Co ciekawe, jego działanie jest skuteczniejsze niż większości chemicznych środków przeznaczonych do czyszczenia szkła. Podczas pocierania powierzchni lustra szmatką z płynem do mycia szyb rozprowadzamy po szklanej tafli zabrudzenia i tłuszcz, co przekłada się na końcowy efekt pracy. Aby tego uniknąć, zanim umyjemy lustro, przetrzyjmy je wacikiem nasączonym spirytusem. Dzięki temu usuniemy zanieczyszczenia z każdego typu lustra (także łazienkowego – narażonego na częste powstawanie śladów palców, pasty do zębów czy lakieru do włosów).

Polerowanie… rajstopami

Jest wiele sprzecznych opinii na temat tego, czym polerować okna lub inne powierzchnie szklane, w przypadku których zależy nam na połysku. Jednym z polecanych materiałów są… rajstopy. Przy tej czynności sprawdzą się jednak jedynie te nylonowe. Nylon posiada strukturę, która sprzyja usuwaniu smug z powierzchni szkła. Ta prosta, babcina metoda bywa zapominiana, a znacznie ułatwia pracę.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co poza wyborem preparatu i materiałów do czyszczenia szkła ma znaczenie!

Szukasz usług szklarskich w Krakowie?
Chce wycenę

Czas czyszczenia ma znaczenie

Istotne jest nie tylko czym czyścimy szkło, ale również, kiedy przystępujemy do tej czynności. Jest to szczególnie ważne w przypadku szkła elewacyjnego (okien, drzwi balkonowych), które poddawane jest częstym zmianom temperatury. Nie należy przystępować do mycia powierzchni szklanych w czasie, kiedy są one poddawane działaniu pełnego słońca. Nie czyśmy okien także w czasie upałów czy mrozów. Wysoka temperatura powoduje szybkie wysychanie preparatu do czyszczenia, zaś ta zbyt niska sprzyja uszkodzeniu szkła. Efektywnemu myciu okien bez smug sprzyja pochmurny, ale suchy dzień z temperaturą powietrza osiągającą od 10 do 23 stopni Celsjusza.

W zimie denaturat lub cebula

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na czekanie z czyszczeniem szkła elewacyjnego na odpowiednią pogodę – takie sytuacje mogą nas spotkać przed świętami lub w trakcie przeprowadzki w chłodniejszych miesiącach. Jak zatem prawidłowo myć okna zimą? Wystarczy zadbać o niską temperaturę środka czyszczącego (zakazane jest używanie ciepłej wody czy urządzeń parowych), a po skończonej pracy zastosować prosty trik – przetrzeć szkło wodą z dodatkiem łyżeczki denaturatu. Zapobiegnie to zamarzaniu szyby, osadzaniu się na niej szronu i lodu. Podobny efekt uzyskamy dzięki przetarciu szkła cebulą.

Sposób na matowe szkło

Czyszczenie matowego szkła bywa problematyczne – wbrew pozorom na jego powierzchni ślady palców i zacieków są równie widoczne co na zupełnie transparentnym materiale. Dodatkowo pracę utrudnia fakt, że tego rodzaju szyby nie są gładkie, posiadają liczne rowki i zagłębienia utrudniające czyszczenie. Matowe powierzchnie w drzwiach czy oknach należy myć tym, czym ich gładkie odpowiedniki, kiedy jednak to okazuje się nieskuteczne, warto wypróbować… płyn do płukania tkanin. Ten środek czyszczący wyjątkowo dobrze sprawdza się przy usuwaniu kłopotliwych zabrudzeń z nierównych powierzchni. Wystarczy posmarować płynem matową szybę i odczekać około pięciu minut. Po tym czasie myjemy szkło wodą (dla lepszego efektu możemy użyć szorstkiej gąbki).

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 40, ocena: 3,43 na 5)
Loading...

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co musisz wiedzieć przed złożeniem zamówienia u szklarza?

Zamknij