Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

Szkło laminowane a szkło hartowane – porównanie oraz zestawienie podstawowych wad i zalet

utworzone przez | Lis 27, 2020 | blog | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Nie oceniono jeszcze)
Loading...

Rynek oferuje obecnie ogromną ilość rodzajów szkła. Może być ono naturalne, czyli bezbarwne, całkowicie przezroczyste, ale może też być mleczne czy kolorowe. Co więcej, mamy również możliwość zdecydowania się na różne procesy przyozdabiania szkła, które mogą znacznie zmienić jego wygląd. My jednak chcemy wyjaśnić trochę podstawowych kwestii i w tym celu przedstawiamy porównanie szkła laminowanego i hartowanego. Przeczytaj i poznaj ich zastosowanie, a także podstawowe wady i zalety!

Szkło laminowane – podstawowe informacje

Tak, jak wspomnieliśmy już wyżej, obecnie szkło dostępne jest w różnych rodzajach i odmianach. Jednym z nich jest szkło laminowane. Ten typ zaliczany jest do grupy szkieł bezpiecznych. Wykonany jest w specyficzny sposób, który gwarantuje znacznie zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających w jego otoczeniu

Szkło laminowane powstaje poprzez połączenie minimum dwóch szklanych tafli, a wszystko to odbywa się przy wykorzystaniu folii PVB lub EVA. Nie jest to oczywiście proces ani łatwy, ani szybki. Przeprowadzony może być jedynie podczas profesjonalnej obróbki szklarskiej, która odbywa się w specjalnych warunkach, przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu, nawet jeśli dojdzie do rozbicia szkła, nie rozpadnie się ono na małe kawałki, a pozostanie w „całości” przyklejone do wspomnianej wcześniej folii.

Szukasz szklanych mebli do domu, które będą bezpieczne dla całej Twojej rodziny?
Skontaktuj się z nami
Chcę wycenę usługi

Zastosowanie szkła laminowanego

Szkło laminowane przez długi czas stosowane było głównie w motoryzacji – jako szyby samochodowe. Obecnie jednak, wraz z rozwojem rynku, poznajemy coraz to szerszy zakres jego użyteczności. Wykorzystywane jest m.in. jako:

  • szyby w miejscach publicznego użytku, jak np. biura;
  • witryny sklepów, zarówno tych w galeriach handlowych, jak i sklepach ulicznych;
  • szklane balustrady (tarasowe, balkonowe, schodowe);
  • rozwiązania architektoniczne;
  • szkło dachowe ogrodów zimowych;
  • szklane drzwi;
  • szyby w studiach nagraniowych;
  • szklane blaty stołów na wymiar.

Przedstawione opcje to tylko niewielka część wszystkich możliwości. Warto wiedzieć, że niektóre zakłady szklarskie w swojej ofercie mają m.in. usługę laminowania szkła. Dzięki temu można poprosić o dodatkowe zabezpieczenie np. szkła dekorowanego – zapewnimy mu w ten sposób większą odporność na wszelkie uszkodzenia.

Wygląd potłuczonego szkła laminowanego

Wady i zalety szkła laminowanego

Szkło laminowane ma znacznie więcej zalet niż wad – to jest pewne. Jednym z niezaprzeczalnych plusów jest zwiększone bezpieczeństwo jego użytkowników. W momencie zbicia, ryzyko skaleczenia się lub pocięcia jest znikome. Co więcej, ten rodzaj szkła jest wysoce dźwiękoszczelny. Stanowi również dobrą barierę przed nadmiernym nagrzaniem lub wręcz przegrzaniem wnętrza. Jedyną wadą może być jego dość wysoka cena. Prawda jest jednak taka, że życie i zdrowie nasze lub bliskich nam osób jest bezcenne, dlatego nie ma sensu oszczędzać na tego rodzaju wyposażeniu.

Nie masz koncepcji na zabudowę do swojego wnętrza? Poznaj 6 inspirujących pomysłów na meble ze szkła

Szkło hartowane – podstawowe informacje

Większość z nas miała styczność – mniej lub bardziej świadomie – ze szkłem hartowanym. Jest ono bowiem wykorzystywane m.in. przez producentów telefonów komórkowych, a dokładniej, popularnych obecnie smartfonów. Hartowanie szkła to proces obróbki termicznej, podobnie jak w przypadku szkła laminowanego – odbywający się w specyficznych warunkach. Jego pierwszą fazą jest ogrzanie szklanej tafli do wysokiej temperatury, sięgającej ponad 600 stopni Celsjusza. Następnie jest ona gwałtownie schładzana przy użyciu sprzężonego powietrza o wysokim ciśnieniu. Ostatnim etapem jest „leżakowanie” zahartowanej tafli – w celu uzyskania temperatury pokojowej. Dzięki całemu temu procesowi, szkło po rozbiciu rozlatuje się na tysiące małych, nieostrych kawałków, które nie stanowią dużego niebezpieczeństwa – jak jest to w przypadku normalnej szyby. 

Zastosowanie szkła hartowanego 

Zastosowanie szkła hartowanego w znacznej części pokrywa się z wykorzystywaniem szkła laminowanego. Stosuje się je np. w przypadku:

Chcesz urozmaicić wygląd swojego wnętrza przez zastosowanie szklanych blatów na wymiar, ale nie wiesz, jakie szkło sprawdzi się najlepiej?
Skontaktuj się z nami
Chcę wycenę usługi

Wady i zalety szkła hartowanego

Niewątpliwą zaletą szkła hartowanego jest zwiększone bezpieczeństwo jego użytkowników. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, po jego rozbiciu powstaną nieostre kawałki, które nie pokaleczą ciała podczas sprzątania. Co więcej, opisywany rodzaj szkła odporny jest na różnego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne. Minusem jednak jest fakt, że dość łatwo go porysować. Wadą jest również to, że widoczne są na nim wszelkie ślady użytkowania, jak np. odciski palców. To jednak jest przypadłością większości szklanych powierzchni, dlatego decydując się na taki materiał szafek, półek czy stolików, należy mieć to na uwadze.  

 

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wskazówki, jakie musisz znać przed zakupem szklanego stołu
Szklany stół – 4 wskazówki, które musisz znać przed jego zakupem

Zamknij