Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

Szkło vs plastik — wady, zalety i zastosowanie

utworzone przez | Lip 7, 2019 | blog | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 1, ocena: 4,00 na 5)
Loading...

 

Walka pomiędzy szkłem a plastikiem jest ostatnio modnym tematem. Wszystko w imię ekologii i dbania o środowisko. Niestety z niektórych rozwiązań nie da się zrezygnować i w wielu przypadkach wybór plastiku może być mniejszą szkodą dla otoczenia. O ile butelki są niewielkich rozmiarów, tak większe powierzchnie, na przykład ścianki, bywają problematyczne.

Poniższy artykuł podpowie, na co zdecydować się podczas projektowania wnętrz i co przetrwa próbę czasu w naszym mieszkaniu. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze, ekologia — szkło kontra plastik

Według zbieranych przez lata danych produkcja plastiku jest bardziej opłacalna niż szkła. Ponadto wytwarzanie szkła przyczynia się do zwiększonej produkcji gazów cieplarnianych w porównaniu do plastiku.

Dlaczego więc mówi się, że to właśnie szkło jest lepsze dla naszej planety? Wszystko zawdzięczamy recyklingowi. Oba materiały da się przetwarzać, jednak plastik za każdym razem traci na jakości i jest toksyczny dla środowiska. Z czasem i tak należy go gdzieś zutylizować. Dla porównania szkło możemy przerabiać w nieskończoność, a jakość jego produkcji i przetwarzania z roku na rok ulega poprawie.

Czy wybór pleksi jest tym samym, co postawienie na plastikową butelkę?

Wszystkich dbających o środowisko uspokajamy. Wyboru pleksi nie można porównać do kupienia takiej samej ilości plastikowych butelek. Montując plastikową powierzchnię w mieszkaniu, prawdopodobnie będziemy korzystać z niej przez długie lata. Ponadto pleksi jest mniej podatna na pęknięcia i nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych.

Za wyborem szkła przemawia zdecydowanie jego wygląd. Szkło trudniej zarysować, przez co o wiele dłużej będzie zachwycało nas swoją obecnością. Nie na darmo nasze babcie na stoły kładły szklane nakładki. Miało to nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także zabezpieczało delikatne drewniane meble przed zniszczeniem. Podobnym trendem jest szkło Lacobel, które często spotykamy w kuchniach i łazienkach.

Szukasz szkła Lacobel?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

Kruche szkło — ale czy na pewno?

Wydawałoby się, że szkło jest o wiele bardziej kruche niż plastik. Jednak wysokiej jakości szyby i powierzchnie szklane praktycznie nie pękają i są ekstremalnie twarde. Takiej samej grubości plastik prawdopodobnie z łatwością porysujemy lub podziurawimy.

Mając dzieci, nie musimy się obawiać, że zniszczą szkło. A nawet jeśli udałoby się je zarysować, to bez problemu wypolerujemy powierzchnię i będzie wyglądać jak nowe. Plastiku nie da się odnawiać w taki sam sposób, co sprawia, że za każdym razem musimy kupić nową część. Ponadto hartowane szkło jest tak mocne, że tworzy się niego całe konstrukcje.

Stylowe szkło — wykreuj modne wnętrze za pomocą kilku dodatków

Przewaga szkła jest znaczna, kiedy pod uwagę bierzemy jego walory estetyczne. Przeszklenia nie powodują zatrzymania światła, a wręcz przeciwnie. Odbite promienie rozjaśniają wnętrze i odpowiednio rozmieszczone mogą działać jak lustro. Plastik zatrzymuje część światła, chyba że zdecydujemy się na przezroczysty wariant.

Dobrym pomysłem mogą okazać się pustaki szklane, które dają efekt witrażu i intymnie oddzielają od siebie pomieszczenia lub ich części. Można z nich nawet zrobić kabinę prysznicową lub zabudowę wanny.

Profesjonalny szklarz bez problemu podpowie nam wszystkie możliwości i sposoby, w jakie możemy urozmaicić wygląd mieszkania. Wybierać możemy z daszków szklanych, dekorów, malowanego szkła, a nawet szklanych podłóg.

odporne i wytrzymałe szkło

Wycisz mieszkanie za pomocą szkła

Warto wiedzieć, że szkło ma jeszcze inną zaletę oprócz wytrzymałości. Świetnie wygłusza wnętrza, wielokrotnie nawet lepiej niż okna i drzwi! Łącząc to z odpornością materiału na większość warunków środowiskowych, można wykonać z niego naturalnie wyglądające zapory akustyczne lub ganek.

Szkło czy plastik, jakie efekty można stosować na materiałach?

Szkło daje nam o wiele więcej możliwości niż plastik. Co prawda pleksi można swobodnie wyginać i tworzyć różne kształty, jednak nie uzyskamy tych samych efektów wizualnych co na szkle. Szkło gięte także pozwoli nam wykonać ściankę biegnącą po łuku, a szkło laminowane to urozmaicenie w postaci dowolnie wybranego wzoru dekoracyjnego.

Czym różnią się od siebie poliwęglan i pleksi?

Plastikowe powierzchnie nie zawsze są wykonywane z tych samych materiałów. Do wyboru mamy poliwęglan i pleksiglas. Ten pierwszy jest bardzo wytrzymały i świetnie przepuszcza światło. Ponadto jest lekki i odporny na skoki temperatur. Jego największa wada to rzucająca się w oczy „sztuczność”. Pleksi bardziej przypomina szkło i może być barwione. Jest też odporne na żółknięcie. Oba materiały są lekkie i łatwe w montażu, jednak żaden z nich nie będzie wyglądać tak olśniewająco, jak dobrej jakości płyta szklana zamontowana przez fachowców szklarzy.

Potrzebujesz szklarza?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

Szkło to inwestycja na lata

Wybierając szkło, mamy pewność, że nigdy się nie zestarzeje i na długo zachowa nienaganny wygląd. Nawet w razie przypadkowego zarysowania, będziemy w stanie szybko wykonać szlifowanie i polerowanie. W przypadku znudzenia designem, bez problemu oddamy je do utylizacji lub szklarz przerobi je nam na coś innego. Plastik nie daje tylu możliwości.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 1, ocena: 4,00 na 5)
Loading...

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi
Przeczytaj poprzedni wpis:
peknieta szyba, polerowanie
Czy szkło można polerować? Kilka ciekawostek o szkle i jego naprawie

Zamknij