Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

Cięcie i wiercenie, czyli modyfikacje gotowego szkła

utworzone przez | Lut 28, 2020 | blog | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Nie oceniono jeszcze)
Loading...

Może zdarzyć się, że chcemy zmodyfikować nieco zamówione przez nas szkło. Czasem jest to wynik naszej pomyłki czy przeoczenia, a zwykle chcemy po prostu wykorzystać gotowe już lustro czy przeszklenie w innym miejscu. Warto wiedzieć, jakie modyfikacje są możliwe i który rodzaj szkła nie jest do nich przystosowany.

Jakiego szkła nie można modyfikować?

Większość rodzajów szkła dostosowana jest do dalszej obróbki. Dzięki temu istnieje możliwość jego modyfikowania i przystosowywania do naszych potrzeb. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków.

Istnieje taki rodzaj szkła, które nie jest przystosowane do żadnych modyfikacji. Jest nim szkło hartowane, a także w większości przypadków szkło półhartowane. Hartowanie to metoda szklarska, która pozwala na wytworzenie tafli szyby odpornej na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury. Dzięki swojej strukturze szkło hartowane po pęknięciu rozpada się na małe, obłe kawałki. Niestety ta cecha nie pozwala na wiele modyfikacji, ponieważ takie szkło trudno jest rozbić, a więc także zmodyfikować. A kiedy to się uda, całość nie nadaje się do dalszego użytku.

Szukasz sprawdzonej firmy oferującej modyfikacje szkła?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

Jakie szkło można ciąć? Na czym polega cięcie szkła?

Docinanie szkła nie jest skomplikowaną techniką, jeśli jego tafla jest odpowiednia. Idealna grubość nie powinna przekraczać około 2 cm. Grubsze szkło może okazać się trudniejsze do docięcia i jest większe prawdopodobieństwo, że pęknie. Cięcie szkła nie stanowi jednak problemu przy standardowych szybach, takich jak szkło pod piece i kominki, tablice szklane, czy lacobel, a także lustrach. Należy jednak pamiętać, że nie można docinać szkła hartowanego.

Cięcie szkła polega na nacinaniu go i odpowiednim łamaniu tak, aby krawędź była jak najprostsza. Istnieje także metoda cięcia szkła wodą. Polega ona na kierowaniu strumienia wody pod bardzo dużym ciśnieniem na taflę szkła. Pozwala to na większą precyzję i umożliwia docięcie szkła i lustra w różnych kształtach.

Czy można wiercić w szkle?

Najczęściej lustra, a także niektóre szyby szklane przykleja się do ściany przy pomocy specjalnego kleju. Zdarza się jednak, że potrzebujemy mieć pewność trwałości, albo nie chcemy, aby klej był widoczny przez przezroczystą taflę. Wtedy warto zdecydować się na wiercenie w szkle i wykonanie dziur, które przydadzą się do zawieszenia naszego lustra czy szkła.

Tego typu modyfikacja jest standardowym procesem wykonywanym na większości rodzajów luster i tafli szklanych. Nie jest ona możliwa do wykonania na szkle hartowanym. 

Do wiercenia w szkle używa się specjalnego wiertła, a do wyznaczenia średnicy dziur — lasera. Nie ma znaczenia wielkość dziur, które chcemy wywiercić, w szkle do tego dostosowanym jest możliwość dopasowania ich do potrzeb klienta. Warto jednak pamiętać, żeby zostawić po bokach lustra i szyby przynajmniej 1 centymetr wolnej przestrzeni, aby mieć pewność, że fragment ten się nie złamie.

Oferujemy profesjonalne usługi cięcia szkła i wiercenia w szkle.
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

Czy gotowe szkło można szlifować?

Po docinaniu lub wierceniu w szkle taflę należy odpowiednio zabezpieczyć. Nie jest to konieczne, o ile ostre krawędzie znajdować się będą w ramach lub pod odpowiednimi zaślepkami na dziury. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostawienie szkła takim, jakie jest, bez dodatkowych zabezpieczeń, należy nierówne krawędzie zeszlifować.

Szlifowanie szkła to nic innego jak jego wypolerowanie. Metoda ta pozwala na pozostawienie gładkich i równych krawędzi i brzegów na tafli. Dzięki temu zapobiegniemy skaleczeniom.

Techniki zdobienia gotowego szkła

Szkło, które jest już używane w naszym domu, można także dodatkowo ozdobić. Istnieje kilka technik pozwalających na modyfikacje struktury tafli szklanej, służące jedynie dekoracji naszego panelu szklanego czy lustra.

Fazowanie szkła — na czym polega i czemu służy?

Metoda fazowania lustra lub szkła to sposób na stworzenie bardziej eleganckiego i wytwornego efektu. Lustra fazowane idealnie pasują do stylu glamour czy nowojorskiego. Technika ta polega na delikatnym ścięciu pod kątem krawędzi tafli szkła. Daje to efekt ozdobny, lustro wygląda wtedy na elegancko zakończone. Dzięki fazowaniu szkła nie ma potrzeby na dodatkowe zamykanie go w ramce, wytworzona faza tworzy samoistnie ten efekt. Szkło hartowane nie jest przystosowane do metody fazowania szkła.

Na czym polega grawerowanie szkła?

Szkło można ozdobić na wiele sposobów. Najbardziej znaną techniką jest jednak grawerowanie szkła. Dawniej szkło grawerowane było ręcznie, obecnie jest to możliwe przy pomocy specjalnego lasera. Zapobiega on odpryskiwaniu się warstw szkła i pozwala na precyzyjniejszą pracę.

Metoda grawerowania szkła pozwala na ozdobienie tafli szklanej najróżniejszymi wzorami. Możliwe jest stosowanie nawet bardzo małych, wymagających dużej precyzji ozdób, nie każdy motyw jest jednak dostosowany do szkła, warto zapytać doświadczonego szklarza, jakie możliwości daje grawerowanie w szkle.

 

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi




Przeczytaj poprzedni wpis:
Propozycje na zastosowanie szkła przy wannie
Szklana wanna, czyli kilka pomysłów na wykorzystanie szkła przy wannie

Zamknij