W jaki sposób powstaje kolorowe szkło?
Oceń artykuł:
Szkło od niepamiętnych czasów znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Według archeologów jako pierwsi szkło zaczęli produkować mieszkańcy Mezopotamii. Od lat szkło wykorzystywane jest na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu oraz w budownictwie. Najważniejszym etapem jego produkcji jest odpowiednia obróbka cieplna, najczęściej w wyniku podgrzania mieszaniny piasku, wapna i sodu w bardzo wysokiej temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza.
Szkło barwione
Szkło barwione tzw. szkło płaskie barwione w masie powstaje wskutek dodania odpowiednich składników, które powodują zabarwienie się masy. W zależności od tego, jaki związek zostanie dodany do szkła, taki wyjściowy kolor utrzymamy:
Barwa | Barwnik |
żółta | kadm, siarka, tytan, ceru |
zielona | żelazo, chrom |
niebieska | kobalt, miedź |
fioletowa | mangan, selen |
czerwona | miedź, selen, złoto |
czarna | magań i kobal w dużej ilości |
Wpływ na uzyskanie pożądanego koloru ma m.in.: stężenie barwnika, temperatura oraz ciśnienie. W produkcji szkieł powszechnie stosuje się również związki fluoru, dzięki którym uzyskuje się matowe i nieprzezroczyste szkło.
Szkło barwione typu ANTISOL
Szkło kolorowe funkcjonuje pod kilka nazwami: Antisol, Colofloat lub Parasol. Szkło Antisol charakteryzuje się jednolitym i delikatnym zabarwieniem, które uzależnione jest od grubości tafli szkła. Szkło Antisol jest nisko refleksyjnym szkłem przeciwsłonecznym, które doskonale pochłania promieniowanie świetlne i tłumi promieniowanie UV. Najczęściej występuje w pięciu grubościach: 4,5,6,8 i 10 mm w odcieniach: brązowym, grafitowym, czarnym, zielonym i niebieskim.
Szkło barwione w masie – zastosowanie
Szkło Antisol znajduje szerokie zastosowanie zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku. Projektanci wnętrz i architekci cenią sobie ten typ szkła głównie ze względu na doskonałe walory estetyczne. Ciekawy i nowoczesny design, niska refleksyjność i ochrona przed promieniowaniem słonecznym powoduje, że szkło może być wykorzystywane na wiele sposobów:
- zabudowy szklane (drzwi szklane, ściany szklane, szklane kabiny prysznicowe),
- szklane panele,
- szklane meble,
- szklane blaty,
- szklane stoły,
- szyby okienne,
- balustrady,
- blaty
- szklane daszki,
- do produkcji luster
Szkło barwione dzięki bogactwie kolorów znajduje również zastosowanie przy produkcji elementów dekoracyjnych do wnętrz, takich jak: wazony, talerze, kubki, salaterki, patery itp.
Fusing
Ponadczasowa popularność szkła zmusza producentów do coraz to nowych rozwiązań. Jednym z nowatorskich podejść do obróbki szkła jest tzw. technika “fusingu”. Fusing to trend w świecie szkła, który polega na łączeniu ze sobą szkła o różnych kształtach, kolorach i gatunkach w specjalnych elektrycznych piecach. Technika fusingu obejmuje formowanie spieków, gięcie pojedynczych tafli, gięcie płyt szklanych i różnego rodzajów metali oraz szkła za pomocą specjalnych form i reliefów. Połączenie wielu kawałków szkieł w jedną całość tworzy niezwykle ozdobny detal aranżacyjnych lub motyw plastyczny.
Fusing znalazł zastosowanie nie tylko w architekturze, ale również w produkcji dzieł artystycznych o niepowtarzalnym wyrazie. Technika fusingu wykorzystywana jest przy tworzeniu ozdobnych dekorów, które są doskonałym elementem dekoracyjnym ścian i podłóg. W ostatnim czasie szczególnie chętnie fusing wykorzystuje w ceramice sanitarnej – do formowania szklanych umywalek, brodzików oraz wanien.
Dodawanie barwników pozwala na uzyskanie ciekawych i unikatowych kompozycji kolorystycznych. Tak powstałe kompozycje można po ostudzeniu polerować, grawerować lub szlifować. Szkło otrzymywane techniką fusingu może być łączone z takimi materiałami, jak: drewno, kamień, ceramika.
Fusing → Zobacz ofertęSzkło barwione to sposób na ciekawe efekty kolorystyczne w naszym wnętrzu. Powszechnie wykorzystywane jest nie tylko jako szkło dekoracyjne, ale również ze względu na walory użytkowe i funkcjonalne – skutecznie ogranicza ilość światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia. Jest to główny powód, dla którego szkło kolorowe znalazło zastosowanie przy produkcji drzwi i okien szklanych.
Oceń artykuł: