Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

W jaki sposób powstaje kolorowe szkło?

utworzone przez | Lip 31, 2017 | blog, Szkła | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 21, ocena: 4,05 na 5)
Loading...

Szkło od niepamiętnych czasów znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Według archeologów jako pierwsi szkło zaczęli produkować mieszkańcy Mezopotamii. Od lat szkło wykorzystywane jest na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu oraz w budownictwie. Najważniejszym etapem jego produkcji jest odpowiednia obróbka cieplna, najczęściej w wyniku podgrzania mieszaniny piasku, wapna i sodu w bardzo wysokiej temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza.

Szkło barwione

Szkło barwione tzw. szkło płaskie barwione w masie powstaje wskutek dodania odpowiednich składników, które powodują zabarwienie się masy. W zależności od tego, jaki związek zostanie dodany do szkła, taki wyjściowy kolor utrzymamy:

BarwaBarwnik
żółtakadm, siarka, tytan, ceru
zielonażelazo, chrom
niebieskakobalt, miedź
fioletowamangan, selen
czerwonamiedź, selen, złoto
czarnamagań i kobal w dużej ilości


Wpływ na uzyskanie pożądanego koloru ma m.in.: stężenie barwnika, temperatura oraz ciśnienie. W produkcji szkieł powszechnie stosuje się również związki fluoru, dzięki którym uzyskuje się  matowe i  nieprzezroczyste szkło.  

Szkło barwione typu ANTISOL

Szkło kolorowe funkcjonuje pod kilka nazwami: Antisol, Colofloat lub Parasol. Szkło Antisol charakteryzuje się jednolitym i delikatnym zabarwieniem, które uzależnione jest od grubości tafli szkła. Szkło Antisol jest nisko refleksyjnym szkłem przeciwsłonecznym, które doskonale pochłania promieniowanie świetlne i tłumi promieniowanie UV. Najczęściej  występuje w pięciu grubościach: 4,5,6,8 i 10 mm w odcieniach: brązowym, grafitowym, czarnym, zielonym i niebieskim.

Szukasz usług szklarskich w Krakowie?
Chce wycenę

Szkło barwione w masie – zastosowanie

Szkło Antisol znajduje szerokie zastosowanie zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku. Projektanci wnętrz i architekci cenią sobie ten typ szkła głównie ze względu na doskonałe walory estetyczne. Ciekawy i nowoczesny design, niska refleksyjność i ochrona przed promieniowaniem słonecznym powoduje, że szkło może być wykorzystywane na wiele sposobów:

Szkło barwione dzięki bogactwie kolorów znajduje również zastosowanie przy produkcji elementów dekoracyjnych do wnętrz, takich jak: wazony, talerze, kubki, salaterki, patery itp.

Fusing

Ponadczasowa popularność szkła zmusza producentów do coraz to nowych rozwiązań. Jednym z nowatorskich podejść do obróbki szkła jest tzw. technika “fusingu”. Fusing to trend w świecie szkła, który polega na łączeniu ze sobą szkła o różnych kształtach, kolorach i gatunkach w specjalnych elektrycznych piecach. Technika fusingu obejmuje formowanie spieków, gięcie pojedynczych tafli, gięcie płyt szklanych i różnego rodzajów metali oraz szkła za pomocą specjalnych form i reliefów. Połączenie wielu kawałków szkieł w jedną całość tworzy niezwykle ozdobny detal aranżacyjnych lub motyw plastyczny.

Fusing znalazł zastosowanie nie tylko w architekturze, ale również w produkcji dzieł artystycznych o niepowtarzalnym wyrazie. Technika fusingu wykorzystywana jest przy tworzeniu ozdobnych dekorów, które są doskonałym elementem dekoracyjnym ścian i podłóg. W ostatnim czasie szczególnie chętnie fusing wykorzystuje w ceramice sanitarnej – do formowania szklanych umywalek, brodzików oraz wanien.

Dodawanie barwników pozwala na uzyskanie ciekawych i unikatowych kompozycji kolorystycznych. Tak powstałe kompozycje można po ostudzeniu polerować, grawerować lub szlifować. Szkło otrzymywane techniką fusingu może być łączone z takimi materiałami, jak: drewno, kamień, ceramika.

Fusing → Zobacz ofertę

Szkło barwione to sposób na ciekawe efekty kolorystyczne w naszym wnętrzu. Powszechnie wykorzystywane jest nie tylko jako szkło dekoracyjne, ale również ze względu na walory użytkowe i funkcjonalne – skutecznie ogranicza ilość światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia. Jest to główny powód, dla którego szkło kolorowe znalazło zastosowanie przy produkcji drzwi i okien szklanych.  

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (liczba głosów: 21, ocena: 4,05 na 5)
Loading...

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi