Godziny otwarcia - Pon - Pt - 8.00-17.00

602-686-499 - Krzysztof (Szybki Kontakt)

Czy przez szybę możemy się opalić? Jak zabezpieczyć okno przed promieniowaniem UV – Poradnik

utworzone przez | Sie 7, 2019 | blog | 0 komentarzy

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Nie oceniono jeszcze)
Loading...

 

Przy projektowaniu nowoczesnych domów coraz częściej stawia się na ekologię i pasywność. Budynek ma nas nie tylko chronić przed warunkami zewnętrznymi, ale również gromadzić energię, żeby zminimalizować dodatkowe wydatki. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko, co naturalne działa z pożytkiem dla nas. Słońce, oprócz ciepła, wydziela także promieniowanie UV, które może być szkodliwe nie tylko dla nas, ale również wnętrza domostwa – pod jego wpływem wyposażenie blaknie, a w niektórych przypadkach kruszeje.

Poniższy poradnik podpowie, jak zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zapraszamy do lektury!

Słońce i parametry, czyli współczynnik przepuszczalności promieniowania

Zadaniem szyby okiennej o dobrych parametrach jest odbijanie szkodliwej części promieniowania słonecznego. W zależności od rodzaju szkła, energia może też zostać pochłonięta, a następnie wydzielana w postaci ciepła. Stosunek pomiędzy światłem padającym a odbitym, to współczynnik odbicia. Z kolei ilość całkowitej energii, jaka przechodzi przez szybę, określana jest jako Solar Factor (wartość G).

Warto pamiętać, że energia jest pochłaniana nie tylko przez samą szybę, ale również przez okoliczne przedmioty i ścianki, które następnie emitują ją w postaci ciepła. Skutkiem ubocznym gromadzenia ciepła jest tak zwany efekt cieplarniany.

Okna i właściwa izolacja — jak działa ochrona przed światłem?

Nowoczesne budownictwo i pojęcie jak najlepszej izolacji wpływa nie tylko na poprawę ocieplenia domu, ale także jakość samych okien. Parametry izolacyjne są już na tyle wysokie, że pochłonięte ciepło nie ucieka tak łatwo na zewnątrz. W przypadku wysokiej temperatury specjalne filtry nie pozwolą na efekt cieplarniany, który możemy zaobserwować między innymi w szklarni czy w samochodzie.

Zoptymalizowane wykorzystywanie energii słonecznej pozwala na dużą minimalizację budżetu, jaki przeznaczamy na ogrzewanie. Ponadto do wnętrza domu nie dociera już szkodliwa część promieniowania słonecznego, przez którą koce, obrazy i plastikowe meble traciły kolory.

 

Potrzebujesz szklarza, który wykona dla Ciebie szyby okienne?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

 

Jakie szyby wybrać do okien, żeby uchronić się przed promieniami UV?

Nie istnieją uniwersalne szyby, które posiadają wszystkie zabezpieczenia dostępne na rynku. Sprawdźmy więc, wśród jakich rodzajów możemy wybierać i który z nich będzie najlepiej pasował do naszego domu:

  • szyby refleksyjneszkło z naniesioną powłoką niskoemisyjną. Ich skład pozwala odbijać promieniowanie słoneczne, przez które dochodzi do nagrzewania się pomieszczeń. Coraz lepsza technika wykonania sprawia, że szyby te nie zacieniają wnętrza domu. Dzięki nim nie tylko uzyskamy niższą temperaturę w domu, ale też unikniemy zbyt intensywnego światła, przez które szybko męczą się oczy. Innym wariantem szkła refleksyjnego jest lustro weneckie;
  • szyby absorpcyjne – zrobione ze szkła barwionego. Ich kolor wpływa na mniejsze pochłanianie promieniowania, które następnie zostaje wydzielane przez szybę w postaci ciepła. Szyby absorpcyjne przepuszczają mniej światła, a ich skutkiem ubocznym jest zmiana postrzegania barw w pomieszczeniu. Na szczęście wystarczy odpowiednio dobrać kolorystykę wnętrza, a nie poczujemy różnicy;
  • szyby dwufunkcyjne – łączą zalety obu poprzednich rodzajów szyb. Doceniane w domach jednorodzinnych oraz przy projektowaniu zimowych ogrodów, ponieważ dobrze sobie radzą z zatrzymywaniem ciepła wewnątrz;
  • szyby inteligentne – matowieją lub ciemnieją pod wpływem promieni słonecznych. Ich cena jest wysoka, dlatego nie są tak często spotykane. Jednak, jeśli zależy nam na przyjemnym cieniu podczas letnich upałów, to sprawdzą się idealnie. Ciekawostką są szyby elektrochromowe, których zacienieniem można sterować za pomocą pilota.

Wybierając szyby hartowane do swojego domu, kierujmy się przede wszystkim ich przeznaczeniem. Nie wszystkie szkła nadają się do każdego domu. Można też zamontować różne warianty, w zależności od funkcji konkretnego pomieszczenia.

Okna z ochroną przed promieniowaniem

Jak doświetlić wnętrze przyciemnione szybami?

Jeśli zainwestowaliśmy w szyby, które będą chronić nas przed szkodliwym promieniowaniem i ciepłem, to zapewne w naszym domu zrobiło się ciemniej. Aby rozświetlić wnętrza, nie zapomnijmy o innym przeznaczeniu szkła. Uratować nas mogą różnego typu lustra, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

Fachowy szklarz bez problemu podejmie się cięcia szkła i dopasuje do ścian odpowiednie oraz bezpieczne lustra. Możemy też pokusić się o szklane szafki i szklane blaty w kuchni na wymiar.

Krótkie podsumowanie — czym kierować się przy wyborze szyb z filtrem UV?

Wybór szyb z filtrem UV nie należy do łatwych czynności. Złe okna sprawią, że podczas upałów dom bardzo szybko się nagrzeje, a praca w pobliżu szyby nie będzie możliwa. Spędzając czas przy oknie bez dodatkowej ochrony, zauważymy, że nasza skóra opala się, a okoliczne przedmioty tracą kolory. Wybierając szyby, zawsze kierujmy się własnymi potrzebami, a w razie wątpliwości poprośmy o radę doświadczonego szklarza. Z pewnością zaproponuje nam odpowiednie szyby na wymiar i przedstawi przykładowe realizacje.

 

Potrzebujesz szklarza, który doradzi właściwą ochronę UV?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego, czego potrzebujesz.
Chcę wycenę usługi

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Nie oceniono jeszcze)
Loading...

 

Formularz kontaktowy

Możesz zadzwonić pod numer 602-686-499 lub wysłać zapytanie


Jeżeli masz, dodaj koniecznie rysunki/plany/projekty potrzebne do wyceny
(dozwolone formaty: jpeg, png, jpg, gif, pdf)

Wpisz obok szklarz

Wyślij TERAZ aby uzyskać błyskawiczną wycenę usługi
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kilka sposobów na czyszczenie szkła
Jak dbać o szkło? Poradnik dla dociekliwych

Zamknij