Najpopularniejsze procesy obróbki szklarskiej – zobacz, które z nich są najczęściej wybierane!
Oceń artykuł:
Wybór szkła do domu czy biura jest zadaniem, które wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Chcemy bowiem, aby szklana powierzchnia, na którą się decydujemy, pasowała do naszego wnętrza zarówno wymiarowo, jak i wizualnie. W tym celu najlepiej postawić na jeden z procesów obróbki szklarskiej. Jest to sposób na szybką zmianę wyglądu i właściwości szkła. Jakie są najczęściej wybierane procesy obrabiania szklanej tafli? O tym już za chwilę!
Czym jest obróbka szklarska i kiedy się na nią zdecydować?
Obróbka szklarska to ogólne określenie kilku procesów, których celem jest zmiana kształtu, wyglądu czy właściwości szklanej tafli. Zazwyczaj wykorzystywana jest w przypadku szkła na wymiar. Musi ono bowiem zostać m.in. odpowiednio docięte i wykończone – tak, aby z jednej strony ładnie się prezentowało, z drugiej natomiast, aby było bezpieczne dla domowników.
Hartowanie szkła na wymiar najpopularniejszym procesem obróbki szklarskiej
Hartowanie szkła to jeden z procesów obróbki szklarskiej, podczas którego dochodzi do termicznego wzmocnienia tafli. Jest to zabieg, dzięki któremu zastosowanie szkła w domu, biurze czy jakimkolwiek innym budynku jest znacznie bezpieczniejsze. Podczas hartowania materiał ten jest podgrzewany do ponad 600 stopni Celsjusza, po czym następuje schłodzenie sprężonym powietrzem.
Dzięki temu zabiegowi powstaje tzw. szkło bezpieczne. Po ewentualnym rozbiciu rozpada się ono na drobne, nieostre kawałki, które nie stwarzają niebezpieczeństwa domownikom.
Laminowanie szklanej tafli
Laminowanie szkła to kolejny sposób na poprawę jego trwałości. Ten rodzaj obróbki szklarskiej polega na sklejeniu szklanej tafli, najczęściej przy użyciu folii EVA. Z jednej strony jest to sposób na powstanie szkła bezpiecznego. Z drugiej natomiast może to również służyć uzyskaniu niepowtarzalnej pod kątem wizualnej powierzchni. Na rynku bowiem dostępne są już nie tylko kolorowe i wzorzyste folie, ale również wyposażone w diody LED.
Piaskowanie szkła jednym z procesów obróbki szklarskiej
Piaskowanie szkła to szybka i prosta metoda na uzyskanie ciekawie wyglądającej tafli. Proces ten wykorzystywany jest, jeśli zależy nam na odrobinie prywatności – np. w przypadku montowania szklanych przegród w biurze. Jest to połączenie funkcjonalności, klasyki, elegancji i nowoczesności. Dzięki temu rozwiązanie to sprawdzi się niemalże w każdym wnętrzu.
Piaskowanie szklanej tafli jest dość proste w zobrazowaniu. Polega na ścieraniu powierzchni szkła piaskiem pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu otrzymujemy powierzchnię o zupełnie odmienionym wyglądzie.
Obróbka szklarska w postaci szlifowania szkła
Szlifowanie szkła to szczególnie ciekawy proces obróbki szklarskiej. W jego wyniku na szklanej powierzchni mogą powstać dodatkowe zdobienia. Jest to również sposób na zabezpieczenie krawędzi szkła, aby nie były zbyt ostre.
Proces szlifowania szkła zazwyczaj odbywa się przy wykorzystaniu węgliku krzemu lub ziarenek diamentu. Towarzyszy temu temperatura ponad 1300 stopni Celsjusza, jednak aby powierzchnia nie pękła, a narzędzia nie ulegały zbytniej eksploatacji – niezbędne jest systematyczne chłodzenie.
Cięcie i docinanie szkła
Cięcie szkła niezbędne jest zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na szklaną taflę na zamówienie. Wówczas konieczne jest docięcie powierzchni do konkretnego miejsca, w którym ma się znaleźć.
Nasz zakład szklarski najczęściej zajmuje się cięciem lacobelu, ale nie tylko. Klienci decydują się również na docinanie szkła pod kominki, a także luster. Odbywa się to z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod – np. technologii WaterJet, polegającej na przecinaniu szkła strumieniem wody o bardzo wysokim ciśnieniu.
Częstą usługą jest również wiercenie szkła, którego celem jest głównie uzyskanie wartości funkcjonalnych.
Fazowanie szkła i luster na zamówienie
Fazowanie luster i szkła to proces, pozwalający na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego w każdym pomieszczeniu, w którym tafla taka ma się znaleźć. Jest to rozwiązanie dość uniwersalne, ponieważ sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach – biurowych czy domowych. W wyniku tego działania powstaje szlif trapezowy, posiadający funkcje dekoracyjne i nadający całemu pomieszczeniu niebywały charakter.
Grawerowanie szkła w dowolne wzory
Jedną z ostatnich metod obróbki szklanych powierzchni jest grawerowanie szkła. Obecnie wykonywane jest ono przy użyciu specjalnego lasera. Co ciekawe, grawerowaniu coraz częściej poddawane są niewielkie przedmioty, jak np. kieliszki, butelki czy wazony. Dzięki temu może powstać np. piękny, spersonalizowany prezent, idealnie nadający się na urodziny, dzień babci i dziadka czy rocznicę ślubu rodziców.